Leírás
A Tilia tomentosa szeleste / Ezüst hárs egy nagy termetű fa, kifejlett korában eléri a 20–25 méter magasságot, koronája pedig szélesen boltozatos, kissé kúpos, sűrű lombú, ami idősebb korban is megtartja rendezett formáját. Levelei tojásdadok, finoman fűrészes szélűek, a felszínük sötétzöld, fonákjuk pedig selymesen ezüstös-fehéres, amitől a lombkorona szélfútta állapotban ezüstösen csillog – innen származik az „ezüst hárs” elnevezés. Ősszel a levelek sárgás árnyalatot öltenek, így a fa minden évszakban mutatós.
A Tilia tomentosa ‘Szeleste’ júliusban virágzik, vagyis későn nyíló hárs, ami előnye, hogy virágai elkerülik a tavaszi fagyokat. A virágok halványsárgák, erősen illatosak, és kiváló méhlegelőt adnak, mivel a méhek számára különösen vonzó nektárforrást biztosítanak a nyár közepén, amikor kevés más növény virágzik. A termése apró, gömbölyded makkocska, amelyet a jellegzetes hársszárny hordoz.
A fajta igénytelen és rendkívül ellenálló: jól tűri a szárazságot, a légszennyezést, a városi klímát és a talajsót is, ezért kifejezetten alkalmas utcafának, parkfának vagy városi sorfának. Fényigényes, a teljes napfényt kedveli, de félárnyékban is megél. Talajban nem válogatós, de a mély, jó vízgazdálkodású vályog- vagy agyagtalajokon fejlődik legszebben. Fiatalon viszonylag gyors növekedésű, később kiegyensúlyozott, hosszú életű fa, amely akár több száz évig is élhet.
Paraméterek
| Helyigény | Napos |
| Lomb szín | Zöld |
| Lombozat | Lombhullató |
| Virágszín | |
| Virágzási idő | Július-Augusztus |
| Vízigény: | Közepes vízigényű |
| Növény várható magassága m | 25m |
| Növény várható szélessége m | 10m |
| Télállósági zőna | 5a -28.9 °C |