Leírás
A Philadelphus coronarius Variegatus / Tarka levelű illatos jezsámen egy közepes méretű, lombhullató díszcserje, amelyet elsősorban illatos virágai és tarka lombja miatt ültetnek kertekbe. Általában 1,5–2,5 méter magasra nő, és hasonló szélességben terjed, felálló, kissé laza ágrendszerű bokrot képez. Természetes formája rendezett, de metszéssel könnyen formálható, így szoliterként vagy csoportos ültetésben egyaránt jól mutat.
A növény legnagyobb díszértéke nyár elején, május–júniusban virágzik, amikor bőségesen hozza a közepes méretű, fehér, tölcséres virágokat, amelyek erősen, édesen illatoznak, emlékeztetve a narancsvirág illatára. Virágai a hajtások végén jelennek meg, így tömegesen, látványosan borítják a bokrot.
Lombja szintén dekoratív: levelei zöldek, krémszínű szegéllyel tarkítottak, ami egész szezonban élénk, játékos hatást ad a kertnek. Ősszel a levelek fokozatosan színeződhetnek, de a fő látványt a tarka lomb és a virág kombinációja adja.
A ‘Variegatus’ napos vagy félárnyékos helyet kedveli, és a legtöbb, jó vízáteresztő képességű kerttalajban jól fejlődik. Nem különösebben igényes, de a fiatal növényeknek rendszeres öntözésre van szükségük a kezdeti években. Metszést virágzás után célszerű végezni, hogy eltávolítsuk az elöregedett ágakat, és elősegítsük a következő évi virágzást.
Paraméterek
| Helyigény | Napos / Félárnyék |
| Lomb szín | Tarka |
| Lombozat | Lombhullató |
| Virágszín | |
| Virágzási idő | Május-Június |
| Vízigény: | Közepes vízigényű |
| Növény várható magassága cm | 250cm |
| Növény várható szélessége cm | 250cm |
| Télállósági zőna | 4a -34.4 °C |