Leírás
A Fraxinus ornus Mecsek / Gömb kőris, Gömb koronájú Virágos kőris, 1,8-2,2 m-es törzsmagasságban oltott, 5-6 m is megnövő, lapított gömb koronájú, lombhullató fa. Magyar fajta, az 1900-as évek végén, Pécsett nemesített gömbkoronájú kőris sűrű, szabályos koronával és egészséges, mélyzöld lombozattal, mely ősszel lilásvörösre vagy narancssárgára színeződik. Májusban, lombfakadás idején hozza illatos, bugába tömörülten, krémfehér virágait.
Nem igényes, a városi klímát is tűri, napos, meleg fekvést, laza talajokat kedvel. A talaj ph tartalmára nem igényes, száraz, meszes helyre való.
Légvezetékek alatti területek fásítására kiváló. Ha azt szeretnénk, hogy ne nőjön magasra, pár évente a koronáját radikálisan vágjuk vissza.
Paraméterek
| Helyigény | Napos |
| Lomb szín | Zöld |
| Lombozat | Lombhullató |
| Virágszín | |
| Virágzási idő | Május |
| Vízigény: | Szárazságtűrő |
| Növény várható magassága m | 5m |
| Növény várható szélessége m | 5m |
| Télállósági zőna | 5a -28.9 °C |