Leírás
Az Euonymus fortunei Emerald'n Gold / Arany kúszó kecskerágó nemzetség növényei a kecskerágófélék családjába (Celastraceae) tartoznak. A csaknem ezer fajt számláló család főként trópusi elterjedésű növényekből áll. A kecskerágók nemzetsége is legalább 170-180 fajt tömörít magába, amelyek közt Ázsiában, Észak-Amerikában és Európában őshonos fajokat is találhatunk. Kínából származó, örökzöld faj.
Lassú növekedésű alacsony cserje, az egy méteres magasságot ritkán haladja meg. Levelei 1-2 cm szélesek, tojásdad alakúak. Ágai felfelé törnek, idővel a talajon szétterülnek. Smaragdzöld levelei széles aranysárga szegélyűek, télen pirosasra színeződnek. Átlagos kerti talajba való növény, napos fekvésbe ültessük. Alacsonyabb fajtáit talajtakarónak is felhasználhatjuk, esetleg edényben is nevelhetjük.
Kertészeti szempontból elsősorban a levélzetük díszítőértéke miatt közkedvelt cserjék. Az üdébb, párásabb, félárnyékosabb területeket részesítik előnyben. Általánosságban elmondható, hogy gyengébb talajokon is szépen fejlődnek, és a talaj kémhatására sem érzékenyek. Felhasználási területük sokrétű: talajtakarástól a szoliterig szinten mindenre alkalmazhatóak. Egyes fajtái még a falakra is felkapaszkodnak léggyökereik segítségével, de sok, alacsonyabb fajtáját akár edénybe is nevelhetjük. Metszeni nem szükséges, bár az alakra formázást jól tűrik, akár erősen is visszavághatók, de ezt a mozzanatot mindig időzítsük a májusi hónapra!
Paraméterek
| Helyigény | Napos / Félárnyék |
| Lomb szín | Tarka |
| Lombozat | Örökzöld |
| Virágszín | |
| Virágzási idő | Május-Június |
| Vízigény: | Közepes vízigényű |
| Növény várható magassága cm | 100cm |
| Növény várható szélessége cm | 100cm |
| Télállósági zőna | 5a -28.9 °C |